Zakończył się diecezjalny etap Synodu

– Bóg nic nie czyni przypadkiem – powiedział bp Jacek Grzybowski na zakończenie diecezjalnego etapu Synodu o synodalności. Mszy Świętej w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku przewodniczył biskup Romuald Kamiński, pasterz diecezji warszawsko-praskiej. Podczas uroczystości członkowie Diecezjalnego Zespołu Synodalnego podsumowali przebieg Synodu w diecezji.

Homilię wygłosił biskup Jacek Grzybowski. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej mówił, że Słowo, które daje liturgia – wygłoszone przez św. Pawła – starego, doświadczonego ewangelizatora, trudzącego się dla głoszenia Ewangelii – jest odpowiedzią na myśl Synodu o synodalności.

W przemowie św. Pawła znajdziemy diagnozę i obraz realnego, a nie wyidealizowanego Kościoła. Paweł mówi o Kościele – uważajcie na siebie, nikt nie jest wolny od upadku, pokus, pychy. Uważajcie na siebie, ale także uważajcie na całe stado. Duch Święty bowiem nie ustanowił was strażnikami po to, abyście kierowali Kościołem, ale abyście go strzegli.

Biskup Grzybowski przywołał także patrona, którego Kościół wspomina 1 czerwca – św. Justyna, męczennika.

Patron dnia dzisiejszego – św. Justyn, męczennik to patron Kościoła realnego, targanego prześladowaniami i wewnętrznymi konfliktami. Justyn jest człowiekiem wybitnie wykształconym, przeszedł wszystkie szkoły filozoficzne i powiedział, że prawdę, której szuka zawsze filozofia odkrył w chrześcijaństwie. On oddał życie za prawdę Jezusa Chrystusa, której całe życie poszukiwał.

Nauka płynąca ze Słowa jest wołaniem Chrystusa skierowanym do dzisiejszych członków wspólnoty Kościoła:

Jeśli dziś, na końcu etapu diecezjalnego czytamy to Słowo, to zaczynamy rozumieć, że wołanie Jezusa z dzisiejszej Ewangelii jest wołaniem, mało powiedzieć proroczym, to jest wołanie błagalne – proszę was – zachowajcie jedność, dlatego że wy nie jesteście ze świata. Żyjecie w świecie, ale tak naprawdę ze świata nie pochodzicie, bo jesteście uświęceni w prawdzie Słowa Jezusa Chrystusa i dlatego jesteście posłani. Poświęćcie się w ofierze, aby innych uświęcić.

Z materiałów opracowanych w diecezjach poszczególne krajowe konferencje episkopatów przygotują syntezy, które mają zostać przesłane w kwietniu 2022 roku do Sekretariatu Synodu. Następnie do września 2022 roku zostanie opracowany pierwszy dokument roboczy, który będzie podstawą do prac na poziomie kontynentalnym. Owocem tego etapu mają być dokumenty opracowane do marca 2023 roku. Będą one podstawą rozmowy papieża z biskupami podczas Zgromadzeniu Synodu Biskupów w Rzymie w październiku 2023 roku.

Źródło: Diecezja Warszawsko-Praska